Konspekt dotyczy wyrównywania braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów z zakresu edukacji polonistyczno - matematycznej w klasie II. Pomaga uczniom w utrwaleniu pisowni wyrazów z ó wymiennym oraz zrozumieniu pojęć: wyrazy pokrewne i wielokąty.
Konspekt zajęć dydaktyczno – wyrównawczych w klasie II
Tematyka zajęć:
Wyrazy z ,,ó” niewymiennym – tworzenie zbiorów wyrazów pokrewnych. Układanie i pisanie z pamięci zdań z wyrazami z ,,ó” niewymiennym. Rodzina wielokątów. Zabawy manipulacyjne, twórcza kompozycja z wykorzystaniem zestawu figur geometrycznych.
Cele główne :
- Doskonalenie techniki płynnego czytania i samodzielnego pisania wyrazów oraz zdań z ó niewymiennym.
- Kształcenie czujności ortograficznej.
- Wdrażanie do samokontroli i samodzielności podczas pracy.
- Utrwalenie nazw poznanych figur geometrycznych, rozpoznawanie, nazywanie i segregowanie wg warunku wielokątów.
- Rozwijanie umiejętności analizy i wnioskowania oraz twórczej wyobraźni.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- płynnie i wyraziście czyta opracowane wyrazy,
- tworzy rodziny wyrazów z ,,ó” niewymiennym,
- układa proste zdania z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa,
- pisze poprawnie z pamięci zdania,
- dokonuje samokontroli i samooceny,
- właściwie nazywa i rozpoznaje poznane figury geometryczne,
- segreguje wielokąty wg podanego warunku,
- dokonuje analizy i wnioskowania.
Metody: słowna, oglądowa, aktywnego działania.
Formy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Środki:
- zestaw wyrazów z ,,ó” niewymiennym do segregowania,
- wykonana na poprzednich zajęciach karta z wyrazami z ,,ó”,
- zestaw kolorowych, kartonowych wielokątów do manipulacji i wykonania kompozycji.
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć:
- u. oglądają karty pracy w swoich teczkach,
- odszukują kartę zawierającą wyrazy z ,,ó”,
- z karty odczytują wyrazy z ,,ó”.
2. Tworzenie rodzin wyrazów z ,,ó” niewymiennym:
- u. otrzymują karty ze zbiorem wyrazów do rozcięcia,
- odczytują wyrazy podstawowe, zapisane tłustym drukiem i kolorują na czerwono ,,ó”,
odcinają wyrazy i naklejają w wyznaczonych miejscach na kartce A-4
- pozostałe wyrazy odczytują głośno i segregują w kolumny, tworzą rodziny wyrazów do wyrazów podstawowych,
- po zakończeniu pracy z materiałem słownikowym kolejno czytają utworzone zestawy
wyrazów pokrewnych. 3. Układanie zdań z wybranymi wyrazami z ,,ó” niewymiennym:
- u. układają zdania ze wskazanymi wyrazami,
- nauczyciel zapisuje zdania na tablicy, u. analizują pisownię zdań ( wielka litera i kropka w zdaniu, kolorowanie na czerwono ,,ó”, pisownia imion wielka literą ),
- u. odczytują kolejne zdania z tablicy ,
- u. wspólnie dokonują wyboru najciekawszych zdań,
- te zdania n-el pozostawia na tablicy.
4. Pisanie 3 zdań z pamięci:
- u. czytają pierwsze zdanie z tablicy, omawiają pisownię, liczą wyrazy w zdaniu,
- n-el zamyka tablicę,
- u. powtarzają zdanie z pamięci i piszą je w zeszytach,
- w podobny sposób – zdanie drugie i trzecie,
-samokontrola prac, następnie sprawdzenie poprawności napisanych zdań oraz estetyki pisma przez nauczyciela. 5. Rozpoznawanie figur geometrycznych – manipulacje na zbiorze figur kartonowych przygotowanych przez nauczyciela:
- u. nazywają figury, wskazują je wg podanego warunku, liczą kąty, boki, porównują wielkość, kolor,
- każdy uczeń otrzymuje pasek z nazwą rodziny figur płaskich, dokonuje wyboru ze zbioru figur i przykleja je na kartce A-4 ( n-el kontroluje i ewentualnie koryguje pracę uczniów ),
- u. przypinają swoje karty na styropianie, nadają wspólną nazwę ,, WIELOKĄTY”.
6. Wykonanie kompozycji z dowolnie wybranych figur geometrycznych, prezentacja prac, nadawanie tytułów, nazywanie i liczenie wykorzystanych figur.
7. Podsumowanie zajęć, umieszczenie wykonanych kart pracy w swoich teczkach przez uczniów ( portfolio ), porządkowanie sali i pomocy.
Izabela Małkowska |